דיסתימיה

הפרעת מצב רוח - Dysthymic Disorder

רבים מכירים את המונח דיכאון, אך פחות את המונח דיסתימיה. מדובר במצב כרוני של דיכאון מתון יחסית אך ממושך שמלווה בשלל תחושות מעיקות. אנשים שסובלים מדיסתימיה מעידים על תחושת אשמה, אי יכולת ליהנות, פסימיות כוללת, חוסר עניין בסובב, תחושת עצבנות וכדומה, כאשר כל אלו מייצרים טריגר שמוביל לפגיעה בריכוז, נסיגה חברתית ובאופן כללי פגיעה בתפקוד הכולל.

עד כמה דיסתימיה נפוצה?

לעומת דיכאון, דיסתימיה הרבה פחות נפוצה (כשליש פחות), כאשר היא יותר נפוצה אצל נשים, אנשים צעירים ואצל אנשים שאינם מצויים בזוגיות ואנשים עם קושי כלכלי. כאן ניתן למצוא מגוון רמות של דיסתימיה. כך למשל אם התופעה מופיעה לפני גיל 21, מדובר בהתפרצות מוקדמת, כאשר לאחר מכן מדובר בהתפרצות מאוחרת. בכול הנוגע לילדים, ראוי לדעת שכאן לעומת דיכאון התופעה יותר נפוצה, והיא עשויה לרמז על הפרעת דיכאון בהמשך החיים.

דיסתימיה
מה אתם יודעים על דיסתימיה?

מאפיינים כלליים של דיסתימיה

דיסתימיה עשויה להשפיע על כל אחד בצורה מעט שונה, אם כי באופן גורף נציין שהתסמינים השונים עשויים להחריף לקראת שעות הערב. באשר לילדים, ניתן למצוא שהם ממהרים להרחיק מהם אנשים שמנסים לפנות אליהם בצורה ידידותית. כמו כן, כאשר דיסתימיה באה לידי ביטוי אצל אנשים מבוגרים, היא בין היתר עשויה להיות מלווה בכהות חושים, בתגובות איטיות ואף בפגיעה בזיכרון, כך שלעיתים נדמה שמדובר בדמנציה, בעוד שאין זה כלל המצב.

מה ההבדל בין דיסתימיה לדיכאון

גם אתם תוהים מה ההבדל בין דיסתימיה לדיכאון? ובכן כפי שציינו, דיסתימיה היא מצב מתמשך של דיכאון, אך קיימים מספר הבדלים נוספים. כאן נמצא שהתסמינים מתגלגלים בצורה יותר הדרגתית, כך שלא פעם קשה לשים לב שמשהו חריג אכן קורה. כמו כן, בעוד שבשני המקרים התופעה עשויה להתפרץ בגין לחץ נפשי (אם כתוצאה מכישלון או אם כתוצאה מאובדן), הרי שבמקרה זה התסמינים יהיו יותר מתונים, כאשר בין היתר הם עשויים להיעלם לכמה שבועות ואז פשוט לחזור, עובדה נוספת שמסבירה מדוע קשה לעלות בזמן על דיסתימיה.

עוד הבדל משמעותי בין דיסתימיה לדיכאון נוגע לסבירות שאנשים ייפנו לקבל עזרה. מכאן בעוד שבמקרה של דיכאון המצב נחשב חמור (כך שאנשים ממהרים יחסית לקבל עזרה), הרי שבמקרה של דיסתימיה מדובר במצב שמאפשר לנהל אורח חיים יחסית תקין, כך שאנשים לא כ"כ מהר פונים לקבל סיוע (ואף לא בהכרח מודעים לעובדה שהם זקוקים לקבל סיוע), ועל כן התפקיד של הסביבה המידית כה חשוב. לעיתים אלו בני המשפחה והחברים שנדרשים לשים לב לנורת האזהרה. פה ראוי לציין שאין זה מן הנמנע שאדם אחד יסבול בו זמנית משתי התופעות. מצב זה מכונה בשפה המקצועית "דיכאון כפול".

דיסתימיה תסמינים

 • נדודי שינה – הפרעות שינה 
 • חוסר תיאבון/אכילת יתר
 • האשמת הסביבה
 • הלקאה עצמית

תחלואה נלווית לדיסתימיה

לצד התחושות הלא נעימות שמלוות לדיסתימיה, גם יש לקחת בחשבון שהתופעה עשויה להוביל למספר תגובות שרשרת. מכאן שייתכן שדיסתימיה תוביל להפרעה נפשית, כגון חרדה, הפרעת אישיות טורדנית כפייתית, הפרעת אישיות נרקיסיסטית, תלותיות וכדומה. מעבר לכך, דיסתימיה עשויה לגרום לאנשים לפנות לצריכת סמים, מתוך רצון לברוח ולחוש הקלה רגעית.

מתלבטים אם סובלים מדיסתימיה? לרשותכם דיסתימיה אבחון עצמי!

אם חושדים שסובלים מדיסתימיה, לרשותכם פרמטרים שמסייעים לבצע דיסתימיה אבחון עצמי:

 • האם ברוב שעות היום סובלים ממצב רוח מדוכא, והאם מצב זה מתפרש על פני כמה חודשים טובים (בערך כשנתיים). כמו כן, אם לא מדובר במבוגרים, אלא בילדים/מתבגרים, יש לבחון האם הם מאופיינים במצב רוח של עצבנות במשך לפחות כשנה.
 • האם מופיעים לפחות 2 מהתסמינים הבאים, והם לא מרפים למשך תקופה שארוכה יותר מחודשיים: חוסר אנרגיה, נדודי שינה/שינה מוגזמת, ירידה או עליה דרסטית בתיאבון, בעיות בהערכה עצמית, תחושת ייאוש וקשיי ריכוז.
 • וכאשר לא ניתן להסביר את התופעה כנגזרת של תופעה נפשית אחרת.

הגורמים שמובילים לדיסתימיה

מאחורי דיסתימיה ניתן למצוא מגוון נרחב של גורמים. ייתכן שמדובר בגורמים ביולוגים וייתכן שמדובר בגורמים קוגניטיביים ופסיכו סוציאליים. עברו על הגורמים הבאים:

 •  גורמים קוגניטיביים – הרבה פעמים דיסתימיה נובעת בשל דימוי עצמי נמוך שמוביל לתחושת חוסר אונים, כך ששיטות טיפול קוגניטיביות עשויות מאוד לסייע.
 • גורמים סביבתיים – גם כאן ניתן למצוא כר פורה שתומך בתולדה של שלל בעיות רלוונטיות, כאשר ההיבטים היותר בולטים נוגעים ליחסים שבתוך המשפחה. זו יכולה להיות תחושת אכזבה שמגיעה עוד מתקופת הילדות, כגון פרידה משמעותית, אובדן משמעותי וכדומה.
 • גורמים ביולוגיים – מבחינה גנטית, מחקרים תומכים בהנחה שאם יש במשפחה אדם שסובל מדיסתימיה (או מדיכאון), ישנה סבירות די גבוהה שאדם נוסף באותה משפחה גם כן יסבול מכך. כמו כן, גם תחלואה ממושכת שכרוכה בסבל מתמשך עשויה להוביל לידי כך.

כיצד נהוג לטפל בדיסתימיה?

עבור דיסתימיה ניתן למצוא מגוון שיטות טבעיות, אם כי ניתן להיעזר גם בתרופות. כך למשל קיים טיפול תרופתי כגון ציפרלקס, אך כמובן לטיפול תרופתי יש את החסרונות שלו וכאשר ניתן לבדו אין זה טיפול שנוגע בשורש של הבעיה. לרשותכם מידע אודות דיסתימיה טיפול טבעי:

 •  טיפול דינאמי באמצעות פסיכותרפיה – טיפול בדיסתימיה מעין זה נוטה להתמקד בקונפליקטים לא פתורים עוד מימי הילדות, לצד התייחסות לקשרים עכשוויים. כל זאת נועד לבחון טוב יותר ביקורת עצמית, רצון להוכיח, התנהלות פסימית וכדומה. מכאן שמתעמקים במוקד של הבעיה, ועוברים להבין כיצד חוסר הכרה ותחושת ייאוש מובילה להכשלה עצמית – סוג של הענשה מכוונת באופן בלתי מודע. ברגע שמבינים מדוע מתנהלים כפי שמתנהלים, ניתן להתיר קשרים מכשילים ולהתקדם לעבר החלמה מלאה.
 • טיפול קוגניטיבי התנהגותיטיפול CBT הרעיון הוא להחליף מחשבות בעייתיות במחשבות מקדמות, לצד שילוב של חיזוקים חיובים. מכאן שאם נתקלים בטריגר שמעורר את תחושת הכישלון, או את תחושת ההלקאה העצמית, במקום לחשוב לדוגמה ששוב אני עומד להפסיד, ניתן לחשוב שאני עומד להתגבר לנוכח הקושי שניצב מולי, כאשר השיטה משלבת מגוון משימות שמוכיחות מסוגלות. מעבר לכך, השינוי ההתנהגותי משפיע על הפן המחשבתי באופן דו סטרי. מכאן שבמקרה זה שיטת הטיפול תציב כל פעם משימה מעט שונה. זה יכול להיות לצאת מהמיטה, לשלב פעילות ספורטיבית וכדומה, כך שאט- אט המעשים מובילים לתחושת מסוגלות ובמקביל למחשבות מקדמות.
 • NLP – טיפול מעין זה נוגע בשינוי דפוסים של תת המודע. באמצעות השיטה זוכים להשיג יותר שליטה על סך ההרגלים והפעולות, כמו גם יותר שליטה על הרגשות. באופן שכזה ניתן להחליט כיצד מבקשים להגיב במגוון מצבים, כאשר פה יש שימוש רב בבחירת מילים מחזקות ובהגדרת תבניות מחשבה, כך שברגע האמת נגיב בצורה כמה שיותר בריאה.
 • EFT – במקרה של דיסתימיה נהוג לשלב שיטה זו עם שיטות טיפול נוספות. לפי הרפואה שמגיע אלינו ממזרח אסיה לעיתים האיזון של האנרגיה הפיזית מופר, וכשזה קורה נוצרת חסימה בזרימת האנרגיה, מצב שעשוי להוביל

לשלל בעיות פיזיות ונפשיות. מכאן שמתמקדים באותן נקודות שבהן יושבים המרידיאניים, ובאמצעות תיפוף קל על נקודות דיקור לצד שילוב של משפטים שמתארים את הפתרון, משפרים את זרימת האנרגיה ומשיגים הקלה משמעותית בתחושה הכללית.

מחזירים את השליטה בחיים!

עתה כאשר אנחנו כבר יודעים מה זה דיסתימיה, רק נותר לעצור לבחון את מצבכם (או את מצבם של אנשים שקרובים לכם). מתלבטים? גשו לעבור אבחון מקצועי, ומראש תדעו שבהחלט קיים טיפול טבעי ומוצלח שמחזיר לשגרת חיים בריאה, כאשר לא פעם נמצא שעדיף לשלב בין כמה שיטות.

הרשמו עכשיו לשיחת ייעוץ ללא תשלום!
עמית בן דוד

דילוג לתוכן