קואצר

הכול אודות קואצ'ר

כיום בעידן בו הטכנולוגיה בשיאה, מדהים לגלות שאנשים גם יודעים לעצור את המרוץ הזה שנקרא חיים ובו הישגיות היא כמעט ערך מקודש, ופשוט שמים את עצמם במרכז ואף יודעים לבקש עזרה, להשקיע זמן בעבודה עצמית. אז נכון שעל מנת שזה יקרה לרוב יש צורך שאנשים יגיעו לנקודת קיצון, אך הנקודה היא שאנשים לומדים שאם הם רוצים שפע, בריאות, הישגיות ותחושת סיפוק, הם קודם כל צרכים לוודא שהם פועלים באופן שנכון עבורם. לא על אוטומט, אלא באופן קשוב, מודע ונשלט, ובנקודה זו מאמן אישי לחיים נכנס למשוואה.

המהות של קואצ'ר

מאמן אישי, קואצ'ר, הוא דמות שנועדה לסייע לאנשים להרים את עצמם. הוא דמות שבדומה למגדלור באפלה מראה את הדרך ומעניק תקווה, מראה שיש נקודות אור בתוך האפלה. ככול שיותר מתקרבים אל היעד (בין אם זה שליטה בכעסים או התמודדות מול חרדה), כך נקודת האור יותר גדלה ומכווינה,
עד שעוגנים במזח בצורה בטוחה ומוכנים לצאת מחדש להפלגה נוספת, הפעם לבד, כאשר המצפן הועבר לידיים של המטופל.

מאמן מוטיבציה

קואצ'ר - חד ובו זמנית רגיש

קואצ'ר מחזיק בתפקיד מאוד משמעותי ועל מנת להעניק טיפול יעיל עליו להיות חד ובו זמנית רגיש, מקצועי ובו זמנית דינאמי. 10 אנשים שמגיעים לטיפול בעקבות בעיית אי שקט עשויים להתכוון ל- 10 דברים שונים ולהחזיק ב-10 סיבות שונות. אי לכך תפקידו של מאמן אישי זה קודם כל לעשות מיפוי מקצועי ובהתאם לתובנות לבנות תוכנית טיפול אישית, לצד הגדרת יעדים ושורת מטרות.

יכולת העל של מאמן אישי

בהתאם להגדרה, Coaching הוא תהליך שמסייע להוביל אנשים לעבר היעדים הרצויים, להתגבר על מכשולים, לבנות מוטיבציה ובאופן כללי ניתן לומר שמטרת האימון האישי היא להעניק מספר כלים שיסייעו להגשים מטרות ולצמוח כאדם. מאמן אישי מאפשר להסתכל על עצמי מבחוץ, כך שזוכים להביט על עצמנו באופן אותנטי, נטול שיפוטיות. הרעיון של האימון האישי, אימון הווייתי, זה לגרום לאנשים לא רק לבחון על אלו הישגים ניתן לסמן וי, אלא גם יש לבחון באיזה אופן הושגו ההישגים השונים – באיזו אווירה ולצד איזו גישה עצמית.

מה מגדיר קואצ'ר איכותי ומקצועי?

חשוב מאוד שקואצ'ר מקצועי יידע להראות את הדרך אך לא יחזיק את המושכות. חשוב מאוד שקואצ'ר מקצועי יידע להחזיק את היד, אך לא ימשוך ימינה או שמאלה בעת עמידה בצומת דרכים. חשוב מאוד שקואצ'ר מקצועי יהיה נוכח, אך גם יידע לקחת צעד לאחור ולא יפלוש למרחב האישי.

הדרישות ממאמן אישי לחיים

מאמן אישי לחיים צריך לדעת להקשיב ולמפות כל מה שמסביב. צריך להבין מה המטופל באמת רוצה לומר, גם אם המטופל עצמו אינו מודע לכך. מכאן שהמטפל צריך להיות קשוב ברמת דיוק מאוד גבוהה, להבין במה באמת נוגעת מהות הבעיה, זו שדורשת טיפול וליווי מקצועי. כמו כן, מאמן טוב צריך לשדר אופטימיות ולתמוך, ובו זמנית לגרום למטופל להאמין בכך. כמו כן, מאמן אישי צריך ללמד את המטופל לראות את הדרך, להתחבר לעצמו ולהגשים את היעדים שהוא בעצמו הגדיר, ושהמאמן סייע לזהות.

בחירת מאמן טוב

בין היתר ראוי לציין שלצד מקצועיות, גם חשוב לוודא שישנה כימיה טובה. אין זה משנה עד כמה המאמן בעל רזומה מרשים, אם ברמה האישית מתקשים להיפתח מולו, להציף מולו קשיים ולדבר על האמת הפנימית. חשוב להבין שאנשים שמצויים במצוקה נפשית (או שפשוט מבקשים לעצמם חיים מלאים יותר), אינם תמיד ממהרים לדבר על הנושאים שהכי קרובים להם מול כל אחד, ועל כן הכרחי שהתחושה מול המאמן תהיה נעימה ובו זמנית תייצר אזור בטוח לדבר ולהתקרב ל"אני העצמי". אם אין זה כך, יש לומר יפה תודה ולעבור למאמן הבא.

מה ניתן להשיג באמצעות אימון אישי?

בין היתר ראוי לציין שלצד מקצועיות, גם חשוב לוודא שישנה כימיה טובה. אין זה משנה עד כמה המאמן בעל רזומה מרשים, אם ברמה האישית מתקשים להיפתח מולו, להציף מולו קשיים ולדבר על האמת הפנימית. חשוב להבין שאנשים שמצויים במצוקה נפשית (או שפשוט מבקשים לעצמם חיים מלאים יותר), אינם תמיד ממהרים לדבר על הנושאים שהכי קרובים להם מול כל אחד, ועל כן הכרחי שהתחושה מול המאמן תהיה נעימה ובו זמנית תייצר אזור בטוח לדבר ולהתקרב ל"אני העצמי". אם אין זה כך, יש לומר יפה תודה ולעבור למאמן הבא.

מה ניתן להשיג באמצעות אימון אישי?

מדובר בתהליך העצמה. כלומר המתאמן זוכה להתמקד ביעד אישי, פעולה שראשית מצריכה "לנקות רעשים", להבין מה באמת רוצים להשיג ולא רק מה התרגלנו לומר לאנשים שאנו מבקשים, וזאת כאמור רלוונטי גם ברמה האישית, כלומר האימון מסייע להבין איזה אדם אנו שואפים להיות. דבר שני, באמצעות האימון זוכים לנקות מגוון אלמנטים מפריעים. אלו יכולים להיות מגוון אמונות ומעצורים פנימיים שכל הזמן נמצאים בצד האחורי של הראש ואומרים לנו" "אתה לא יכול", "אתה לא מוצלח", "אתה סתם שאפתן", "אתה חולם רחוק מדי", "אם תלך בעקבות החלום יתרחקו ממך" וכדומה. מכאן שסוף סוף זוכים לממש את הפוטנציאל ויותר מכך, זוכים להגביר את הביטחון העצמי.

11 ההישגים העיקריים שמרוויחים באמצעות קואצ'ר מקצועי:

 1. העצמה אישית אותנטית נטולת מסכות. סוף סוף זוכים להתחבר ל"אני האמתי" ולא לאני שהחברה מצפה ממני להיות. מדובר באותו "אני" שכבר שכחתי איך הוא נראה ושהרבה זמן לא היה מי שהאמין בו ונתן לו יד.
 2. משיגים חיבור עמוק לחזון האישי.
 3. זוכים למגדלור שמרים מתוך הקושי ומעניק מסגרת מובנית, כזו שמובילה בקו ישר לעבר היעד.
 4. זוכים לשוב להאמין ביכולות האישיות.
 5. זוכים לעצור להבין מה באמת רצוי.
 6. לא מציבים עוד מטרה, אלא הפעם גם מגשימים אותה.
 7. מקבלים כלים שילוו כל החיים. יכול מאוד להיות שהגעתם לטיפול כדי לתחזק את הביטחון העצמי, אך על הדרך גם למדתם כיצד להיפרד מפוביה, איך לנטרל כעסים וכדומה.
 8. מגשימים חלומות. ברגע שעוברים את התהליך למדים להאמין שאין הרבה דברים שאינם אפשריים, כך שמדובר בתהליך שמאפשר לכבוש פסגות.
 9. מדובר בהזדמנות חשובה להשקיע בעצמך ולחוות חוויה מעצימה של הקשבה, הבנה ותמיכה. לכל אחד מאתנו יש את המקום הפחות שלם והפחות בטוח שצריך מישהו מקצועי שירים אותו ויאיר לו את הדרך, ופה באמצעות אימון אישי משיגים זאת.
 10. כבר מהפגישה הראשונה ניתן לחוש בתמורה הרצויה. מתחים נרגעים, אופטימיות מציצה, תחושת שליטה מופיעה.
 11. אין מדובר בתהליך ארוך, אלא לרוב כמה מפגשים מסייעים לצאת לדרך חדשה והרבה יותר בטוחה.

למי אימון אישי לחיים מתאים?

אם מרגישים תקועים, אם מרגישים שלא מצליחים לעבור לשלב הבא, אם מרגישים תסכול, אם מרגישים שמצב מסוים מוציא מאיפוס, אם מרגישים שמאבדים את שלוות הנפש, אם מבקשים להסיר רעשים, ובאופן כללי אם מבקשים כלים שמסייעים להשיג איכות חיים הרבה יותר טובה, הרי שבהחלט שווה לקחת הפסקה ולעבור אימון אישי לחיים.

קואצ'ר עשוי לסייע במצבים הבאים:

 • שיפור מצב הרוח -הרבה אנשים מחפשים סיבות תהומיות כדי להגיע לטיפול אצל מאמן אישי, אך כלל לא עוצרים להבין שגם סיבה פשוטה כמו חוסר שמחת חיים בהחלט מצדיקה טיפול. מכאן שאם מרגישים שהאש הפנימית כבתה ומבקשים שינוי, טוב לדעת שאימון אישי בהחלט עשוי להעניק מענה מלא.
 • נטרול פחדים – פחד אינו צריך למנוע מאתנו לחיות, אך יחד עם זאת רובנו מונעים מפחדים כאלו או אחרים, פחדים שכלל לא צריך לתת להם מקום. מכאן שאם מבקשים להיפרד מחרדה, מפוביה או פשוט מאנרגיה כלואה, אימון אישי בהחלט מהווה תשובה ישירה.
 • תקיעות – הרבה אנשים מרגישים תקועים במקום. רוצים לכבוש, אך נשארים בדיוק באותה נקודה. רוצים להעז אך לא מוצאים קול. רוצים לרוץ אך לא רואים את הדרך. מכאן שהרבה פעמים רק צריך את הדחיפה, את המילה ואת אלומת האור הנכונה על הבעיה. כל זאת מאמן אישי יודע לעשות ואף הרבה יותר.
 • בלגן במחשבות – להרבה אנשים אין תשובה לשאלה פשוטה כמו מה מציק לך, מה יושב עליך, מה אתה רוצה לעשות, מה אתה רוצה להיות, או מה אתה רוצה לשנות. אלא שאלות כביכול פשוטות, אך עם כל הרעש שמסביב ועם כל המסכות שיוצא לנו לעטות, רבים מאתנו שוכחים את האני הפנימי, זה שלפני כמה שנים הושתק ונשכח. מכאן שסיוע של קואצ'ר מקצועי מעניק בדיוק את התשובה הרצויה. באמצעות הקשבה ממוקדת והצפה של שאלות נכונות, פתאום התשובות האמתיות מתחילות לצוף, כך שרק נותר ללכת בעקבותיהן.

עומדים לעבור אימון אישי - למה ניתן לצפות?

יש לא מעט מאמנים אישיים ומכאן שגם לא מעט שיטות. כאן תפגשו שיטה שמבוססת על 4 טכניקות שונות ומשלימות (טכניקות שמגיעות מתחום הNLP ושכוללות את הגישה הקוגניטיבית ואת טכניקת החופש הרגשי), כאלו שהמפגש ביניהן והתרגול בונה העצמה אישית, ביטחון עצמי ויכולת להגיע למטרות. באופן שכזה זוכים בדרך שמובילה להקלה רגשית משמעותית, כאשר ניסיון עשיר מסייע ליהנות מחוויית אימון מהירה, נעימה ומדויקת. מכאן שבהחלט ניתן לצפות שבסוף התהליך כל מטופל יחזיק בסל מלא בכלים שמסייעים להשיג שליטה עצמית. מה עוד? חשוב לדעת שבין היתר המתאמנים זוכים לקבל 2 מתנות חשובות: הקלטות וחומרי עזר משלימים שמסייעים לעבור על "החומר הנלמד" בזמן הפנוי (מחוץ לשעות המפגש). סוף סוף זוכים לעבור מפגש בו מקשיבים לך בצורה מפוקסת, בצורה שמובילה לבהירות עצמית בכול הנוגע לרצונות והגדרת מטרות.

מה מסתתר מאחורי אימון אישי להצלחה?

אם נבקש לתת תשובה מהירה לשאלה מה מסתתר מאחורי אימון אישי להצלחה? נענה במילה אחת איכות השיחות! מדובר בשיחות שחושפות רצונות, בעיות, צרכים, משקעים, מטרות ובעיקר רצונות. לא פעם קורה שאדם מגיע לאימון אישי בשל סיבה אחת, אך כלל לא מודע שסיבה אחרת היא הכוח המניע להחזיר את החיים למסלולם, וכאן שיחות מקצועיות נכנסות לתמונה. באמצעות שיחות שהמאמן מציף צצות תשובות, כאשר ברקע ישנה האמונה חסרת הפשרות של הקואצ'ר, אותה אמונה שמושכת ומניעה את השיחות לעבר השלב הבא, לעבר שיתוף פעולה מלא.

תפקידו של קואצ'ר

הקואצ'ר מעודד להגדיר מטרות וללכת אחריהן. הקואצ'ר מעודד לפרוץ מחסומים. הקואצ'ר מעודד לבקש יותר מהחיים. הקואצ'ר מעודד אמונה עצמית. הקואצ'ר נמצא מאחור ודוחף קדימה באמצעות עידוד. הקואצ'ר מעניק דרכים שמסייעות להתגבר על מכשולים. הקואצ'ר כל הזמן נמצא ברקע והקואצ'ר מעניק את הידיעה שהוא שם כדי להוביל לשלב הבא. מצד שני, הקואצ'ר אינו אומר מה כדאי ומה נכון, מה רצוי או במה לבחור. הוא שם רק כדי להסיר את האבק מהאני הפנימי של כל אחד ואחת, הוא שם רק כדי לסייע להתמקד בטוב ולהסיר מחסומים – הקואצ'ר מלמד להימנע ממחשבות מעכבות ומראה את הדרך האישית עבור כבישת יעדים.

עדויות של אנשים שעבדו עם קואצ'ר

ממש כפי שאנשים רבים למדו לפנות אל פסיכולוג, כך גם כיום ניתן לשמוע על יותר ויותר אנשים שפונים לקבל סיוע נקודתי של קואצ'ר, כך שלא חסרות עדויות חיוביות על ההתנסות ועל סך החוויה. אנשים מעידים שמאז שהם פנו לאימון אישי הם זכו להכיר את עצמם מחדש, נזכרו מה חשוב ועל מה הם מוכנים להיאבק, ואף למדו לשים לב לרווח שקיים בין רצוי למצוי וכמובן למדו לצמצם אותו באמצעות מגוון כלים שהתהליך מעניק.

אנשים מעידים שמאז התהליך הם מחזיקים בבהירות מאוד גדולה, מעידים על יכולת הקשבה פנימית, על התמקדות בדרך אישית. נוסף לכך, אנשים למדו לקחת אחריות על החיים שלהם, יותר הם כבר לא מאשימים אחרים ושלל מצבים, אלא הם למדו לאחוז במושכות של החיים ולהכווין לעבר היעדים הרצויים. בנוסף, אנשים מעידים שמאז שהם התנסו באימון אישי הם הרבה יותר אופטימיים, בעלי יותר אנרגיה ובאופן כללי הם יותר חיוביים – אנשים חשים בעוצמה רבה שמסייעת לנתב את הדרך. בנוסף התהליך מסייע בכל הנוגע לביטחון עצמי, כך שעל הדרך הוא גם מטיב מערכות יחסים ומיומנויות חברתיות.

הרעיון המרכזי שמציע אימון אישי להצלחה

הרעיון המרכזי שמאחורי אימון אישי להצלחה הוא שכל אחד ואחת מאתנו מחזיק בתשובות הנכונות, אך רבים אינם מודעים אליהן או שבחרו להתעלם מהן. פה אימון אישי בה להעניק בהירות שמסייעת להתוודע מחדש לכל אותן תשובות, וכל זאת באמצעות שיחות ממוקדות והקשבה מדויקת ונוכחת. עם זאת, גם לאחר שהתמונה מתבהרת, יש צורך להשקיע. הכוונה היא שאימון אישי מצריך שיתוף פעולה מלא, מצריך מאותו אדם שפונה לקבל עזרה להיות מוכן לתרגל ביום יום את התובנות שעולות במפגשים. אימון אישי מאמין שבכול יום עלינו לקבל לא מעט החלטות, ופה מודעות לאותן בחירות וחבירה למודעות מסייעות לממש את החזון האישי.

הציפיות של קואצ'ר מאותם אנשים שפונים לקבל עזרה

אין זה סוד שללא שיתוף פעולה לא ניתן להגיע יותר מדי רחוק. מהי המסקנה? עוד לפני שעוצרים לבחור קואצ'ר יש לקבל החלטה שמשתפים פעולה. מה זה אומר? שצריך להגיע לכל המפגשים, לתרגל בבית את ההנחיות, להיות מוכנים לפגוש את עצמנו, להיות מוכנים לחוש בלבול בדרך להתחברות מחודשת, לשתף כל מה שנוגע לרגשות, החלטות, קשיים והצלחות שחווים בזמן ובין המפגשים, להיות כנים כאשר חשים חולשה או קושי ומעל הכול חשוב לשמר תקשורת כנה, גם אם מרגישים שאין התקדמות, גם אם לא מבינים מאין נובעת האמונה של הקואצ'ר בהצלחה וגם אם מרגישים שהמטרה אינה ריאליסטית. במקביל, יש לצפות לתהליך שאומנם מעמיק ומקלף שכבות ברמה הנפשית, אך גם לתהליך מהנה ובעיקר מעצים.

קואצ'ר - מאמן שהוא קצת שונה

חשוב להבין שנכון שאימון אישי עשוי להיות קשה ומאתגר, אך בעיקר נעים, מרתק ומקדם. עוד נחזור ונציין שאין צורך להגיע למצב קיצון כדי לבקש להתחבר למהות הפנימית, וזאת כי אם רק עוצרים להעצים את עצמנו, זוכים לשפע אדיר באינספור מישורים. לצורך הדוגמה גם רכב יוקרתי צריך מדי שנה לקחת למוסך כדי שיעבור טסט וגם בו ניתן למצוא פגמים שמונעים ממנו יעילות מרבית. אז בזמן שרכב יוקרה זוכה לטיפול מסור במוסך, טוב לדעת שאנשים יכולים לתחזק את עצמם באמצעות אימון אישי, ובטח כאשר הקושי בחיים נוכח ומוחשי.

כמה מילים לסיכום

לסיכום נציין שאימון ע"י קואצ'ר מעניק מתנה. מסייע לפגוש את האני הפנימי, מסייע לנקות אבק מהשאיפות וכמובן מעניק כלים להגשים אינספור יעדים. אין מדובר בתהליך קסם, אלא בתהליך שמצריך שיתוף פעולה מלא. עם זאת, אך אם רק מגיעים מוכנים ונכונים, מהר מאוד עולים על הגל – משאירים בצד קשיים וכובשים יעדים. הרעיון הוא להקשיב לעצמנו ולהאמין בעצמנו, ואת שני הדברים החשובים האלו אימון אישי מסייע להגשים בצורה הטובה והבטוחה ביותר.

אם חשוב לך להרגיש טוב יותר, להשאיר את הפחדים מאחור ולהתמקד בלבטא את עצמך באופן מלא וחופשי- הגעת למקום הנכון!

הרשמו עכשיו לשיחת ייעוץ ללא תשלום!
עמית בן דוד

דילוג לתוכן