חרדה מקורונה

פחד מקורונה

שנתיים לתוך הקורונה וממש בדעיכה של הגל החמישי. הקורונה שינתה לא מעט סדרי עולם, ובין היתר הובילה לתהפוכות גם במישור הנפשי. מכאן שלצד מגוון תסמינים פיזיים שנוגעים לנגיף עצמו, גם התגלו לא מעט תסמינים נפשיים, ואף כאלו שמעידים על חרדה, פחד מהידבקות בקורונה, דיכאון, עצבנות . מכאן שלצד החיסונים שמגנים על הגוף, אין בנמצא חיסון עבור הממד הנפשי, כך שיש להכיר בעובדה שדיכאון מקורונה מהווה תופעת לוואי משמעותית, כזו שדורשת מענה מקצועי וטיפול.

חרדה מקורונה
פחד מקורונה

עלייה חמורה במצוקה נפשית בגלל הקורונה

דו"חות של עמותת ער"ן מעידים על עלייה חריפה בכמות הפניות שנוגעות למצוקה נפשית בגלל הקורונה, ואף פרטנית בעקבות הנגיף, כאשר ילדים ובני נוער הם הנפגעים העיקריים. מכאן שאם נערוך השוואה, נמצא שלעומת שנת 2019, בשנתיים האחרונות נרשמו פי 50% יותר תלונות שנוגעות למצוקה נפשית בעקבות הקורונה, ונרשמו כ-20,000 יותר פניות שנוגעות לדיכאון ולתחושת הרווחה. אי לכך יש לשים לב לבעיה חריפה שרוחשת מתחת לפני השטח – הידרדרות בריאות הנפש!

המחקרים מגבים

בשנה האחרונה הקורונה נחקרה מכל עבר, ובין ביתר גם מהזווית הנפשית. כך למשל מעניין לציין שמחקרים מסין ומארה"ב מראים שהקורונה משפיעה על רמות הלחץ ובכך מובילה למגוון תופעות נפשיות. בין היתר מדובר בהתקפי חרדה, וזאת בשל תחלואה אישית, תחלואה של קרובי משפחה, פגיעה בפרנסה, סגר ממושך, חוסר וודאות כללית, שינוי ביחסים עם חברים וקרובי משפחה, ערעור השגרה, חוסר יכולת לקבל לבד החלטות, התלבטויות לגבי חיסונים, תקשורת שדנה בנושא סביב השעון וכדומה.

מעבר למחקרים - נתונים בשטח מדברים על חרדה מקורונה

מעבר למחקרים, ישנם הנתונים שעולים מהשטח. מטפלים מתחום בריאות הנפש מעידים שאנשים לא רק לחוצים מהמצב, אלא ממש מגיעים למצב קיצוני של חרדה, כך שמדובר בתופעה חברתית שמלובה מכל עבר, כולל מהשיח התקשורתי. אם נעצור להסביר מהי חרדה ומדוע היא כה מסוכנת עבור הפרט ועבור אומה שלמה, ראשית נעצור לערוך היכרות עם המונח "חרדה".

מהי חרדה?

ובכן חרדה היא בעיה נפשית שפוגעת במבוגרים ובילדים. מדובר בתגובת חירום של הגוף שיכולה לבוא לידי ביטוי בשלל עוצמות ודרכים. מדובר בתגובה פיזית ובו זמנית נפשית. החרדה עשויה להוביל לשורה ארוכה של תסמינים. בין היתר ניתן לחוש מתח בשרירים, הזעה, דפיקות לב מואצות, שלשולים, קושי בבליעה, שיתוק, תחושת שיגעון, הזעה בידיים, רעידות, צמרמורות, עצבנות וכדומה.

חשוב להבין שלעיתים החרדה היא תגובה רצויה, אך לרוב היא תגובה מוגזמת. כאשר החרדה אינה פרופורציונאלית, מייצרת פוביה מונעת לנהל אורח חיים רגיל ובאופן כללי פוגעת באיכות החיים – מדובר בבעיה. כך למשל חרדה מהידבקות בנגיף הקורונה עשויה להוביל לריחוק חברתי מוגזם, להסתגרות בבית, להפרעת פאניקה, להפרעה טורדנית כפייתית OCD שנוגעת לשטיפת ידיים וביצוע טקסים, לתחושת דיכאון קשה, לעלייה בצריכת אלכוהול, לעלייה באלימות במשפחה ובכלל, לתחושת אי שקט, להחרפה של בעיות פיזיות, לתחושת חוסר אונים שמקורה בחוסר שליטה על החיים, לשינוי מסוכן בדפוסי האכילה וכדומה.

הגורמים העיקריים שמאחורי חרדה מקורונה

הקורונה השפיעה על רבים בהיבט הכלכלי. פתאום אין לנו שליטה על המשכורת של החודש הבא, לא ניתן להיות בטוחים שנשמור על העבודה, אין שליטה על הפיצוי מצד המדינה, אין לדעת מתי השגרה תחזור לעצמה וכדומה. כל זאת עשוי להוביל לתחושת מצוקה קשה. מעבר לכך, התקף חרדה גם יכול להיגרם בשל גורם פיזי (פתאום מרגישים רע ואף מתמודדים מול תחושות שאינן מוכרות ממחלות חורף אחרות) וכמובן שגם מגורם סביבתי, כאשר התקשורת תורמת לכך לא מעט.

מכאן שאם נסכם, נציין שהקורונה מובילה ל-3 תחושות קשות שעשויות להוביל לחרדה:

 • חוסר שליטה
 • חוסר אונים
 • חוסר וודאות

שנפרט?

 • אין שליטה האם הילדים ילכו למסגרות בגלל כל הבידודים
 • אין שליטה על השגרה של הילדים שהם בעצם עוברים משברים כתוצאה מהקורונה
 • אין שליטה על המצב הכלכלי שמושפע מהקורונה
 • אין שליטה על היכולת להיפגש עם המשפחה
 • אין שליטה כיצד נרגיש כאשר נידבק בקורונה
 • אין שליטה על היכולת לצאת מהבית
 • אין שליטה על תופעות הלוואי בעט ואחרי הקורונה
 • חוסר וודאות מתי תיגמר הקורונה?

בנוסף, יש לא מעט דאגות שנוגעות ל:

זן חדש של קורונה 

 • תופעות הלוואי של המחלה ושל החיסון
 • להיתכנות להדביק אנשים מבוגרים
 • לחוסר יכולת לבקר אנשים ומשפחה קרובה
 • עבודה מהבית
 • ביטול הטיסה ברגע האחרון
 • שהמנהל לא יאשר עוד יום מחלה
 • ששוב נחלה בקורונה
 • שבפעם הבאה התסמינים של הקורונה יהיו יותר קשים
 • שנרגיש רע ולא יהיה מי שיטפל בילדים במשך כמה ימים
 • שהמעסיק יחליט לעשות קיזוזים וכדומה
 • אנשים עצמאיים – חוששים ממחסור בעבודה – אולמות אירועים, מסעדות, חנויות כאלו ואחרות מפחדים שבגלל הקורונה לא יהיה להם לקוחות ובכך הם יפסידו המון כסף והפרנסה שלהם תפגע משמעותית.
 

מה אנו מנסים לומר? שגם מבלי שנחלה בקורונה, עדיין לא חסרות סיבות שמובילות לחוש בחרדה בעקבות נגיף הקורונה.

4 תסמינים שמעידים על חרדה מקורונה

אם נבקש לעשות סדר, נמצא שחרדה מקורונה באה לידי ביטוי ב4 רבדים משלימים:

 1. סממנים פיזיים – חרדה מובילה לשורה ארוכה של סימנים פיזיים. בין היתר מדובר בדפיקות לב מואצות, מתח רב בשרירים, תחושת מועקה בחזה, שלשולים כדומה.
 2. מחשבות בגלל הקורונה – מחשבות מציקות ובלתי נשלטות לגבי מה שעלול לקרות. אם מבחינה בריאותית, ואם מבחינה חברתית, עולמית וכלכלית. ככול שהמחשבות יותר קשות ותכופות, יש למהר להגיש סיוע. כמו כן, כאן גם נפגוש מחשבות טורדניות שעוסקות במי נגע במה, כיצד לנקות, כיצד להימנע ממגע וכדומה.
 3. תחושה – חרדה מקורונה עשויה לבוא לידי ביטוי באמצעות שורה של תחושות. בין היתר באמצעות תחושת פחד, אי שקט ואף כתחושת תסכול, כעס וטראומה. מדובר בפחד מלהידבק ולהדביק, בכעס על ההתנהלות של המדינה, מתסכול שאנשים לא מקפידים על הנהלים (או לא מבינים את הקושי שלנו), בטראומה שנחוותה בשל בידוד ממושך, בתחושת התקף חרדה (עשויה להתפרץ בעת שהייה במקום סגור והומה אדם) וכדומה.
 4. התנהגות – חרדה מקורונה עשויה להוביל לבידוד חברתי, לאי הגעה למקום העבודה (ובכך לאיבוד מקור הפרנסה), למעקב מוגזם אחר החדשות, להתעסקות אובססיבית עם חיטוי וכדומה.

כיצד יודעים אם צריכים להשיג עזרה?

קשה למצוא אנשים שבשנתיים האחרונות לא היו מוטרדים מתסמינים, מהמצב הבריאותי, מהפגיעה בשגרה וממצב הפרנסה, ואף קשה למצוא אנשים שבשנתיים האחרונות לא עקבו אחר ההנחיות ודעות של מומחים. עם זאת, אין זה אומר שכולם סובלים מחרדת קורונה.

מי אם כן נדרש להשיג עזרה? ובכן אם ההתעסקות בנושאים שציינו משתלטת על שגרת היום יום שלכם, אם שיניתם את שגרת יומכם באופן שפוגע באיכות החיים ובין אם ברור שנוהגים באופן שגוי, אך לא מסוגלים להשתלט על כך, חשוב לעצור ולהשיג סיוע ולטפל.

חשים חרדה מקורונה? ראשית מאבחנים!

חשוב לדעת שלצד העובדה שחרדה עשויה לפגוע קשות באיכות החיים, היא בהחלט תופעה שניתן לטפל בה, באמצעות טיפול מקצועי כמובן. פה מראש נציין שיש מי שיחזור למוטב כבר כעבור כמה מפגשים, ויש מי שיידרש לעבור דרך יותר ארוכה. הרעיון הוא להשיג שליטה ולחזור לניהול שגרה רגילה.

מה אם כן עושים? על מנת להעניק טיפול בחרדה, ראשית יש לאבחן כראוי את הבעיה ואת הסימפטומים שיושבים מאחוריה, כאשר חשוב להבין שהטיפול נועד גם למנוע מהבעיה לחזור על עצמה וגם להעניק כלים שיסייעו להתמודד עם הבעיה לבד, כך שבאופן עקיף נוצרת תחושת שליטה שממזערת את תחושת החרדה.

כלים מסייעים עבור התמודדות עם חרדה מקורונה

4 כלים ביתיים שיכולים לעזור לכם להתמודד עם חרדה מקורונה

 1. הימנעות משיחות על נושא הקורונה – חשוב למזער שיחות עם אנשים שרק מלחיצים, וחשוב למזער חשיפה למידע מלחיץ (כגון עיתון וחדשות). במקביל, יש להקיף את עצמנו באנשים תומכים ובעובדות מרגיעות.
 2. פעולות עצמאיות – העסיקו את עצמכם והתמקדו בדברים שמעניקים תחושת שליטה ושעושים לכם טוב. זו יכולה להיות פעילות ספורטיבית, גינון, אומנות וכדומה. במקביל, יש לדבר אל קול ההיגיון. ברגע שמחשבה הופכת לכדור שלג הרסני, יש לעצור ולהזכיר לעצמנו שאנחנו מגזימים.
 3. תרגילי נשימה – תרגילי נשימה בעת התקף חרדה מחזירים אלינו את השליטה ובכך מרגיעים את התסמינים.
 4. שינוי פרשנות – כאשר חשים שעומדים "לאבד את זה", חשוב לעצור ולנסח את הדברים בצורה רגועה. כך למשל במקום לומר "אני מתמוטט", מוטב לומר "אני חש בקושי מתגבר וגם מולו אתמודד, ואף טוב יותר מבעבר".

3 כלים מקצועיים

 1. טיפול קוגניטיבי התנהגותי CBT – טיפול מסוג זה מבקש להבין מה מעורר את תחושת החרדה וכיצד אנחנו מתמודדים. הרעיון הוא להפוך את הפרשנות ליותר מדודה וחיובית, וזאת באמצעות כלים שמסייעים לזהות את הגורם המאיים ולנטרל אותו.
 2. מיינדפולנס – שיטה שמסייעת לנטרל מצבים מאיימים. הרעיון הוא להתמקד בהווה, להשיל שיפוטיות וכן לנסות להביט על המציאות כפי שהיא, ללא תוספות מעכבות ומכשילות (אגו וכדומה).
 3. שיטת EFT – שיטת השחרור הרגשי. הרעיון הוא לפרק את הבעיה לתתי נדבכים, וזאת כדי להבין מה באמת עומד מאחורי הבעיה. לאחר שמבינים במה נדרשים לטפל, משלבים לחיצות פיזיות בנקודות ריפוי ממוקדות, בהתאם לרפואה הסינית – מסייע לשחרר תקיעות אנרגטית.

מחזירים את תחושת השליטה!

לסיכום נציין שחרדה מקורונה הפכה להיות מאוד נפוצה בשנה וחצי האחרונות. היא באה לידי ביטוי בשלל דרכים והיא מוסיפה רובד בעייתי נוסף להשפעות הקורונה. מכאן שאם חושבים שאתם (או אדם שקרוב לכם) סובלים מכך, טוב לדעת שאינכם לבד, טוב לדעת שקיים טיפול מעשי ויחסית קצר, ואף טוב לדעת שלרוב בתוך כמה טיפולים בודדים זוכים להחזיר את תחושת השליטה לחיים.

לכל שאלה וייעוץ אני מזמין אתכם ליצור איתי קשר או לחייג 0723920490

שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
דילוג לתוכן