כאבים בחזה מלחץ נפשי

כאבים בחזה מלחץ נפשי

כאבים בחזה מלחץ נפשי – מה הגורמים ללחץ בחזה ואיך מטפלים? 

כאבים בחזה יכולים להיגרם מהמון סיבות, חלקן ממקור לבבי וחלקן לא. כדי להבין מהם הגורמים העיקריים לכאב, כדאי להבין כיצד פועל מנגנון הכאב וכיצד הוא נוצר.

 

התמודדות עם לחץ וסטרס
התמודדות עם לחץ וסטרס

בית החזה האנושי מתחיל במורד הצוואר ומסתיים בסרעפת, שמתחתיה נמצא חלל הבטן. הוא ביתם של הוושט (קנה הבליעה), קנה הנשימה, הריאות והלב ומוקף בכלוב הצלעות ובעצם החזה, המגוננים על האיברים השוכנים בתוכו. מלבד האיברים עצמם, הוא מכיל כלי דם, עצבים, שרירים, קרומים, רקמות חיבור וגידים. ניתן להסתכל על כל אלה כעל מערכת סגורה, שכל חלקיה משפיעים זה על זה. כך למשל, כאב באיבר מסוים (למשל, הלב) יכול להיגרם כתוצאה מפעילות חריגה או מבעיה רפואית של איבר הסמוך לו (למשל, הריאות או הוושט), מאיבר מרוחק ממנו (למשל, איברי מערכת העיכול שבחלל הבטן), או מבעיה ישירה באיבר עצמו (למשל, כלי דם מוצרים המפחיתים את אספקת הדם לאיבר, או עווית שרירים). 

כאבים בחזה מלחץ שמקורו נפשי, נוצרים כתוצאה מחלק מהמנגנונים הללו. הרבה פעמים לחצים בחזה, חרדה,  כאבים בחזה, ותחושות שמרגישות כמו דקירות בלב, הולכים יחד ומלווים בנשימה מהירה, דופק מהיר, רעד, בחילה, יובש בפה ותסמינים נוספים. 

ברוב המקרים, קשה מאד להבדיל בין לחץ בחזה נפשי, לבין התקף לב (אוטם) או בעיה לבבית אחרת ולכן, בכל מקרה של כאבים בחזה, חשוב לפנות כל קודם לרופא, כדי לשלול בעיה לבבית. 


מה הקשר בין מתח נפשי וכאבים בחזה? 

מערכת העצבים בגוף יכולה לפעול בכמה אופנים. כשאנו נמצאים בסטרס, מופעלת מערכת העצבים הסימפתטית, שמגיבה לאיומים בסביבה. מטרתה לגרום לנו להתמקד באיום שלפנינו ולשכוח מכל השאר, על מנת לשפר את סיכויינו לשרוד ומבחינתה, אין זה משנה אם מדובר באיום פיסי ממשי על חיינו או על שלמותנו (כמו כלב נוהם וחושף שיניים), או מדומה (כמו חרדה לפני הרצאה מול קהל). הדרך שלה לעשות זאת היא להעשיר את השרירים בחמצן ובאנרגיה, לנטרל תפקודי גוף שפחות חשובים באותו רגע וגוזלים אנרגיה, ולאפשר לעיניים להתמקד בגורם המאיים תוך טשטוש מסיחים אחרים בסביבה. כל האפקטים האלה מושגים בעיקר באמצעות עלייה ברמת האדרנלין, אשר מאתחל שרשרת תגובות גופניות כגון עלייה בלחץ הדם, העלאת רמת הסוכר בדם, הגברת קצב הלב והנשימה והרחבת האישונים. במקביל, מואטת פעולת מערכות גוף כגון מערכת העיכול, השתן והמין ולכן, מורגש יובש בפה ותנועת צינור העיכול (וושט, מעיים) מופחתת. התוצאה היא, ריאות שעובדות קשה ועלולות ליצור לחץ על הלב, שרירים מאומצים (כולל שריר הלב), ולעיתים, גם תופעות לוואי כגון עליית תוכן קיבה כלפי מעלה (ריפלוקס), שגם הוא עלול לגרום לכאבים בחזה. 


לחץ בחזה, חרדה וטכניקות התמודדות בזמן התקף 

ברגע שבו כבר חווים התקף חרדה, כאבים בחזה, וכל שאר התופעות שהוזכרו, ישנן טכניקות שיכולות לסייע בהרגעה ובמיתון השפעת ההתקף. מאחר שהתסמינים מופעלים באופן אוטומטי, ולא על כולם יש לנו שליטה ישירה (למשל, על קצב התכווצות הלב או על קוטר כלי הדם), הטכניקות מתמקדות בהשפעה על דברים שנמצאים בשליטתנו: 

  • נשימה – ניתן ללמוד דרכים להאטת קצב הנשימה ולהחלפת הנשימות המהירות והשטחיות, בנשימות איטיות ועמוקות יותר. הסדרת הנשימה מאותתת למערכת העצבים על רגיעה ובתגובה לכך, גם שאר התסמינים ילכו ויתמתנו. 
  • התפיסה שלנו לגבי האיום – כאשר הסיבה להתקף היא איום מדומה, כלומר, דבר שאנו תופסים כמאיים אך אינו מהווה באמת סכנה לחיינו או לבריאותנו, ניתן להשתמש בדמיון מודרך ובטכניקות נוספות להחלפת תפיסות ומחשבות שליליות במחשבות מקדמות ותומכות יותר, אשר יפחיתו את הביטויים הנפשיים והגופניים כאחד: לחץ בחזה, מתח, תעוקת חזה, חרדה, תחושת ניתוק מהמציאות, רעד ויובש בפה. 
  • הרפיה של השרירים – באמצעות תנועה ומתיחות שונות ובשילוב עם טכניקות נשימה והתמקדות בתחושות העוברות בגוף. 

את הטכניקות הללו כדאי ללמוד בזמן רגיעה ולתרגל אותן כמה שיותר, כדי שיהיו זמינות וקלות יותר לביצוע גם בשעת לחץ. 


שיטות טיפול יעילות בכל סוגי החרדות 

כדי לא לאפשר לחרדה להמשיך ולהפעיל אותנו ולהשפיע על חוויית היום-יום שלנו, צריך לקבל החלטה להשתחרר ממנה. מטפל מקצועי מנוסה יידע לסייע למטופל לשנות דפוסי מחשבה מעכבים המופעלים אוטומטית אל מול מושא החרדה, לאמץ דפוסים חיוביים ותומכים ולהגיע למצב שבו התקפי החרדה הולכים ופוחתים בתדירותם ובעוצמתם, ולעיתים אף נעלמים כליל. 


סובלים מהתקפי חרדה? מרגישים שזה פוגע בתפקוד היום-יומי שלכם? אתם לא לבד ויש דרך להשתחרר מהמשא הכבד הזה. 

שמי עמית בן דוד ואני מאמן מנוסה, המתמחה בשחרור מחרדות וממתח נפשי בגישת ה- CBT ובטכניקות ה- NLP וה- EFT. זה שנים שאני מטפל באנשים הסובלים מחרדות מסוגים שונים ובדרגות שונות ונוכח שוב ושוב, כיצד ניתן לרתום את הכוחות הפנימיים שבנו, להחליף דפוסים מעכבים ותגובות אוטומטיות בתגובות יעילות ומקדמות, ולהשתחרר מהסבל. 


למידע נוסף ולתיאום פגישה, צרו קשר: 

בטלפון: 072-392-0490 |  או בהשארת פרטים כאן, ואחזור אליכם

מחזירים את תחושת השליטה!

לכל שאלה וייעוץ אני מזמין אתכם ליצור איתי קשר או לחייג 0723920490

דילוג לתוכן