שאלות ותשובות

שאלות נפוצות

"תודעתך תענה על רוב השאלות, אם תלמד להירגע ולחכות לתשובה" וויליאם ס.בורוס אבל רק ליתר ביטחון, עניתי כאן על כמה שאלות נפוצות (:

כל אנשי מקצוע אלה מטרתם זהה: להפחית סבל, להגביר סיפוק, לאפשר היכרות טובה יותר עם עצמך ולתמוך בשינוי הרגלים/התנהלות.
כל אחד עובד עם הכלים שסביר להניח נמשך אליהם: הפסיכולוג והמאמן עובדים עם שיחות אפקטיביות בהן המטופל/מתאמן "מסתכל על עצמו במראה" וכך יכול להתבונן בעצמו מהצד, להשתחרר מדפוסים בלתי מודעים ולבחור בחירות חדשות.

הפסיכיאטר משתמש בתרופות אשר עובדות על הכימיה של המוח ומערכת העצבים וכך עשויות לייצב רגשות, להעלות מצב רוח, להפחית מחשבות כפייתיות וכך הלאה. המטפל בשיטות לשחרור רגשי מנחה את המטופל כיצד לאזן את הרמה האנרגטית בגופו, שגם היא קשורה למערכת העצבים, הרגשות, והמחשבות.

יש יתרונות וחסרונות לכל שיטה עליהן ניתן לכתוב מאמר שלם ואולי אעשה זאת בעתיד. למרבה הצער לא ניתן לתת תשובה חד משמעית, שכן לכל אחד יש את ההעדפות שלו, מה גם שהרבה תלוי במי איש המקצוע אליו הולכים ומה ה"כימיה" איתו.

כמובן. בתקופה בה אנו חיים יש שבוחרים ללכת בנתיב התרופות האנטי-דכאוניות לסוגיהן ואין זה מגביל תהליכים לשינוי פנימי, צמיחה וריפוי טבעי. על מי שנוטל תרופות שכאלו להמשיך וליטול אותן בהשגחתו של הפסיכיאטר ולעולם לא להפסיק ללא הנחייתו, גם אם חש בשיפור משמעותי על ידי שיטות אחרות. חשוב לציין שנטילת תרופות מהסוג שמדכא רגשות מפחית מיעילות שיטת ה EFT, שכן שיטה זו מצריכה חיבור זמני לרגש לצורך שחרורו. בכל אופן, על המעוניין להתאמן במקרה זה להביא אישור מהרופא הפסיכיאטר עם הסכמתו לשלב אימון/שיטות אחרות.

ההבדל העיקרי הוא שאימון הינו תהליך של שיחות בלבד, כלומר השיפור מתרחש בתהליכים הקוגניטיביים (אופן התפישה והחשיבה) ומשם, ניתן להגיע לרמות עמוקות יותר של שינוי הווייתי, כלומר שיפור דפוסי אופי והתייחסות המבוססים על מודעות ובחירה מחדש, עד שהופכים ל"טבע שני".
שיטות לשחרור רגשי כגון EFT ו TAT, לעומת זאת, עובדות על הרמה האנרגטית, תוך שנעזרות ברמה הקוגניטיבית. לא מדובר באיזו אנרגיה מיסטית אלא אותו עיקרון עליו מבוססת הצלחתה של הרפואה הסינית משך אלפי שנים.

תהליך האימון והשיטות לשחרור רגשי אינם מבטלים אחד את השני, כי אם משלימים לכדי תהליך עמוק ומשמעותי יותר. אימון אינו מסוגל לשחרר תקיעות אנרגטית וליצור איזון רגשי ממוקד ומהיר בנושא ספציפי, או לנטרל טראומות משורשן. לעומת זאת שיטות לשחרור רגשי אינן יכולות לייצר את תהליך הבהירות, החקירה הפנימית ההיכרות והמודעות העצמית במובן הקוגניטיבי וההווייתי שיכול לייצר תהליך האימון.

המהפכה בשיטות אלו היא שהן מעניקות דרך פשוטה ונגישה ליישום עצמאי של שחרור משמעותי ברמה האנרגטית. שחרור זה  מתבטא בזריזות כשחרור רגשי ושחרור רגשי יוצר שחרור מחשבתי. לכן שיטות אלו נהיות יותר ויותר פופולריות ואין ספק שבעתיד הקרוב יתפסו מקום הולך וגדל הן ברמה הפרטית והן ברמה הציבורית.

פעמים רבות ישנה חוויה של אי סדר ואי שקט בראש ולא יודעים מאיפה להתחיל או שקיימת תחושה שמתארים כ"תקיעות" או חוסר בהירות ואין לנו את הכלים לעצור, להיות שקטים ולהתבונן פנימה באמת.
כשאנו עם עצמנו בלבד, קשה להסתכל על הדברים בצורה ברורה ונקייה ולהתעורר למחסומים הפנימיים ולדרך הנכונה עבורנו. וכך, לרוב נדחה את השינוי או שנתאמץ יתר על המידה בצורה כוחנית ולא אפקטיבית שוב ושוב, עד שנחווה תסכול.

בנוסף, ישנה דאגה המסתתרת במצב חדש ולא מוכר וזה מקשה על יצירת שינוי.
וכך, רבים הולכים לעיתים כל חייהם, בדרך שלא מאפשרת לבטא את הפוטנציאל שלהם, אבל נתפסת כמוכרת ו"בטוחה".
המאמן מודע לכל זה ובעל המיומנות והכלים לתמוך במתאמן בתהליך הצמיחה, ההתפתחות האישית.

בהחלט. ניתן להפיק הבנה ברורה ותוצאות בנושא יחיד שמביא המתאמן, באופן ממוקד ותמציתי. למשל יש שהגיעו לאימון בכדי לעבוד על פחד קהל, או חשש לקראת טיסה לחו"ל, או לצורך הכנה לפגישה, ראיון, שיחה, הנחיה, מבחן וכדומה. יחד עם זאת, יש להבין שאדם הוא ישות הוליסטית, וכל נושא הוא דלת כניסה לשינוי כללי ורחב יותר, אם יבחר בכך.

 

הרשמו עכשיו לשיחת ייעוץ ללא תשלום!
עמית בן דוד

דילוג לתוכן