תסמינים לחרדות

אלו התסמינים לחרדות

רבים מהאנשים משתמשים במונח חרדה, אך לרוב ללא סיבה מוצדקת. מהי אם כן חרדה, מה מאפיין אותה, ממה היא נגרמת וכיצד ניתן לדעת שהתחושות הלא נעימות שחשים אכן מתארות חרדה? על כל זאת נרחיב, אך ראשית נציין שחשוב לאבחן בצורה מקצועית, וזאת כדי שיתאפשר לקבל טיפול בחרדות מסייע. מכאן שאם עוברים על התסמינים השונים ומגיעים לידי מסקנה שאכן סובלים מחרדה, חשוב לפנות להמשך אבחון וטיפול אצל איש מקצוע שקשור לבריאות הנפש.

תסמינים לחרדות
סטרס בעבודה

מעט מידע כללי - חרדה

חרדה היא בעיה נפשית שנוגעת הן למבוגרים והן לילדים. מדובר בצלצול אזהרה של הגוף, צלצול שבא לידי ביטוי באמצעות שורה של תופעות שפועלות בשלל עוצמות. ניתן לחוש סחרחורת, רעד, הזעה, וכמובן שגם דפיקות לב מואצות. יש מקרים שבהם החרדה מופיעה ללא סיבה טובה (במקרים כאלו עשויים להידרדר להימנעות משלל מצבים, ולו בשל פיתוח של פוביה נקודתית), ויש מקרים שבהם החרדה מתעוררת בשל סיטואציה אמתית.

סוגי חרדה והגורמים שמובילים לחוש חרדה

חרדה יכולה להתעורר רק בשל מחשבה על פרמטר מבעית, היא יכולה להיבנות באופן הדרגתי והיא יכולה להפתיע ללא שום הכנה מוקדמת. באופן כללי נציין שמה שעומד מאחורי חרדה אלו גורמים אישיותיים, לצד אירועים שחווינו בעבר וגורמים פיזיולוגיים. מכאן ממש כפי שיש מגוון גורמים, כך גם יש מגוון סוגים. יש חרדה חברתית, יש הפרעת דחק פוסט טראומתית, יש חרדה שבאה לידי ביטוי כהפרעה טורדנית כפייתית, יש חרדה שבאה לידי ביטוי כהפרעה אובססיבית כפייתית, יש הפרעת פאניקה וכדומה. מכאן שיש לא מעט תתי סוגים של חרדות, אך התסמינים בסה"כ די זהים, ופה ניגש להכיר אותם.

אלו תסמינים מאפיינים חרדה?

אנשים שסובלים מחרדה עשויים לסבול מהתסמינים הבאים:

  • מחשבות פולשניות בעלות תדירות יחסית גבוהה.
  • לעיתים החרדה מתבטאת באופן פיזי כרוני. כך למשל ניתן לסבול מבעיית עיכול כרונית. זה עשוי לכלול גזים, עצירויות, שלשולים ואף תסמונת המעי הרגיז.
  • הימנעות משלל מצבים בשל החשש שהחרדה מעלה.
  • קושי בתפקוד היומיומי, כיוון שהחרדה מסיחה את תשומת הלב.
  • סבל ממגוון דאגות מופרזות שנמצאות בתודעה באופן תדיר.
  • בעת חרדה ממושכת ניתן לסבול ממתח בשרירים. לצורך העניין אלו יכולים להיות אגרופים קפוצים וזה יכול להיות גב תפוס.
  • בעיות שינה, אי יכולת ליהנות משינה רציפה ואיכותית במשך מספר ימים.

מהם התסמינים בעת המשבר עצמו?

לצד כל מה שנאמר, יש להבין שהתחושה הכללית שמאפיינת חרדה היא פחד שמלווה את שגרת היום, אם כי ההתקף עצמו נחווה באופן ממוקד, בדרך כלל לא יותר מעשר דקות. מהם התסמינים בעת המשבר עצמו? ובכן חשים בצורך מהותי לברוח, משתלטת תחושת עצבות, הגוף מגיב בעוצמה (כפי שציינו נהוג לחוש קוצר נשימה לצד דופק מואץ וסחרחורת), חשים שמאבדים שליטה ואף ניתן לחוש ניתוק, כאילו צופים על עצמנו מהצד.

תסמינים שמאפיינים פוביות

עוד ראוי להבין שיש תסמינים מעט שונים כאשר החרדה קשורה לפוביות. במקרים שכאלו עשויים לחוש פחד לא מידתי כלפי אדם או אובייקט, דאגה מתמשכת, פחד מאינטימיות, קושי לדבר (כאשר מדובר בפוביה חברתית), סיוטים חוזרים (הסיוטים קשורים לאירוע שמעורר את הטריגר), הימנעות מהגעה למקומות שקשורים לטריגר וכדומה.

ללא בושה ולצד עזרה נכונה

אם עוברים על הדברים וחשים שאכן סובלים מחרדה, טוב לדעת שקיימים טיפולים מאוד יעילים. טיפול בחרדות עשוי לכלול טכניקות הרפיה, שילוב של פעילות גופנית, שימוש בתכשירים הומאופתיים, היעזרות בשיטת טיפול CBT, דיקור סיני וכדומה. לסיכום נציין שאין לאבד תקווה, אין לחוש בושה וכן יש לפנות לקבל עזרה. בהצלחה!

לכל שאלה וייעוץ אני מזמין אתכם ליצור איתי קשר או לחייג 0723920490

שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
דילוג לתוכן